Medaljen har han fått ta emot för sina enastående idrottsprestationer, exceptionella teknik och förmåga att inspirera en ny generation av idrottare i Uppsala och Sverige.
Vid evenemanget där världseliten i stavhopp hade samlats, hyllades Duplantis för sina insatser både på och utanför arenan.
– Armand Duplantis har fått ta emot Uppsala kommuns hedersmedalj för sina enastående idrottsprestationer, för sin uthållighet, exceptionella teknik och för att han som en av världens ledande idrottspersonligheter inspirerar en ny generation idrottare i Uppsala och nationellt, säger Klas-Herman Lundgren som en motivering från Uppsala kommuns medaljdelegation.
Uppsala kommunfullmäktiges ordförande Klas-Herman Lundgren (i mitten på bilden nedan) och förste vice ordförande Magnus Åkerman (t.h. på bilden) överlämnade medaljen under friidrottsevenemanget.

Lång tradition bakom Uppsala kommuns hedersmedalj
Uppsala kommuns hedersmedalj i guld har delats ut en gång per år sedan 1947. Den delas ut för betydelsefulla och extraordinära insatser för Uppsala som kommun men även för Uppsalaborna och Sverige, inom områden som kultur, idrott och vetenskap, näringsliv, folkbildning och ideell sektor.
För 2024 års utmärkelser uppmärksammas (vid sidan om Armand Duplantis) även teaterchefen Petra Brylander, fysikprofessorn Ulf Danielsson, gamingprofilen Inger Grotteblad och violinisten Nils-Erik Sparf.
// Extern skribent: Uppsala kommun
LÄS MER
Mondo i Finnkampen 2019