KOLLEKTIV-
TRAFIK •

Nytt biljettsystem för UL

Region Uppsala har fattat beslut om tilldelning av ett nytt biljettsystem för kollektivtrafiken. Resenärerna kommer att mötas av nya biljettläsare och en ny app när systemet tas i bruk. Målsättningen är att systemet ska vara på plats vid årsskiftet 2027/2028.

I upphandlingen har Region Uppsala ställt höga krav på enkelhet, tillgänglighet och ett system med information som gör det lätt för resenärerna att hitta och planera sin resa. 

– Vi är mycket nöjda med beslutet som innebär att våra resenärer får ett modernt biljettsystem som är enkelt att använda och som UL på ett smidigt sätt kan anpassa för nya tjänster i framtiden, säger Jenny Lundström, ordförande för trafik- och samhällsutvecklingsnämnden.

Avtalet omfattar bland annat utrustning i fordon, på perronger och försäljningsenheter hos våra säljombud runt om i länet. I avtalet ingår även en ny mobilapp och webbshop, där resenärer kan köpa biljetter och administrera sitt konto.

– Ridango AS har lämnat det mest fördelaktiga anbudet när pris och kvalitet vägts samman, säger Nikodemus Kyhlén, marknadschef.

Avtalet är på åtta år med möjlighet till förlängning i två år och tecknas när avtalsspärren har löpt ut.

 

// Extern skribent: Region Uppsala

____________

UMLN
Uppsalas äldsta gratismagasin
(Sedan 2005)

 

Fler nyheter

KOLLEKTIV-
TRAFIK •

Nytt biljettsystem för UL