Under åren 2008–2022 ökade mun- och svalgcancer i Sverige med 68 procent och fler förväntas insjukna kommande år.
Just nu pågår en studie som syftar till att utveckla effektiva metoder för screening av riskgrupper för att minska insjuknandet och kunna sätta in behandling tidigt. Ämnet är fokus för en nationell konferens om oral cancer i Uppsala 10-11 april där Region Uppsala är medarrangör.
– Fokus för det pågående projektet är diagnostik och uppföljning av potentiellt maligna skador eller sjukliga förändringar i munhålan. Målgruppen är personer med hög risk att utveckla muncancer. Vi vill utveckla nya metoder för screening för att kunna förebygga sjukdom, diagnostisera tidigt och erbjuda individanpassad behandling, så kallad precisionsmedicin med nya behandlingar, säger Christina Runow Stark, övertandläkare i orofacial medicin och tf. verksamhetschef vid Folktandvården i Region Uppsala.

I studien analyserar forskarna förändringar i celler, vävnad, saliv och blodprover. Patienterna följs upp under fem år vilket ger en möjlighet att observera tidiga tecken på sjukdomsutveckling. Insamlade prover analyseras med stöd av molekylära metoder och AI-analyser.
Utmaningen är, enligt Runow Stark, svårigheter att bedöma cancerrisk i det enskilda fallet. I cirka tre till fem procent av fallen utvecklas förändringarna till cancer, ofta med dålig prognos eftersom tumören diagnostiseras alltför sent.
– Med nya metoder inom AI-stödd bilddiagnostik, molekylärbiologi och självprovtagning kan vi rädda liv. Vi bedömer att det går att halvera förekomsten av muncancer, men också att kunna erbjuda bättre bevarad funktion, utseende och livskvalitet för de drabbade samt minska vårdbehov och kostnader, framhåller Christina Runow Stark.
Detta kommer att diskuteras under den nationella konferensen om oral cancer på Wiks slott 10-11 april; Mot prevention av muncancer – cytologisk screening, AI-stödd diagnos, molekylära markörer och riktade terapier. Konferensen har deltagare från flera universitet och regioner i Sverige.
– Det är första gången vi arrangerar denna konferens och vi har stora förväntningar och är överraskade över det tydliga intresset med 50 deltagare, varav 20 ska tala och presentera det senaste inom prevention och diagnostik, konstaterar Christina Runow Stark.
På konferensen ska man dela och diskutera erfarenheter, resultat och möjligheter. Bland deltagarna finns högspecialiserade forskargrupper knutna till forskningsprojektet som bedrivs vid specialistmottagningar vid flera lärosäten och regionala sjukhus.
// Extern skribent: Region Uppsala