UPPMANING —
Undvik att ta bilen till majbrasan i Gamla Uppsala

I fjol vara det nära att majbrasan i Gamla Uppsala ställdes in. Detta på grund av att arrangemanget hade vuxit sig så stort och därmed gjorde det svårt för arrangören att garantera allmänhetens säkerhet. Den tändes emellertid och kommer att så att göras även i år. Men Destination Uppsala kommer med en brasklapp apropå Gamlis traditionella brasa. Läs och ta intryck!  

Inför valborg väntas många besökare till majbrasan i Gamla Uppsala – en av stadens mest välbesökta Valborgstraditioner. I år är parkeringsmöjligheterna färre än tidigare, vilket ökar risken för trafikstörningar. Besökare uppmanas därför att lämna bilen hemma.

Majbrasan i Gamla Uppsala samlar varje år stora mängder människor, det ställer höga krav på bland annat framkomligheten i området.

Tidigare år har felparkerade bilar och köer längs vägarna i området orsakat problem i trafiken. Med färre parkeringsmöjligheter i år ökar risken för att fordon hindrar framkomligheten ytterligare.

Det kan få allvarliga konsekvenser och försvåra för räddningstjänst att snabbt ta sig fram vid en eventuell insats. Även kollektivtrafiken kan påverkas av trängsel och begränsad framkomlighet i området.

– Det är avgörande att räddningsvägar hålls fria. När många samlas på en och samma plats måste vi säkerställa att blåljusfordon kan komma fram utan hinder. Därför är det viktigt att besökare inte tar bilen till området, säger Jonas Ekebacke, enhetschef för publika evenemang vid Destination Uppsala.

Besökare rekommenderas att i första hand gå, cykla eller resa med kollektivtrafik till majbrasan i Gamla Uppsala.

Ett antal majbrasor tänds i och runt om Uppsala stad. Nedan radar vi upp ett antal platser där majbrasor oftast* brukar tändas:

  • Ulleråker-Hospitalsträdgården
  • Gamla Uppsala (Gamlis)
  • Rallarvägen i Vänge
  • Badplatsen i Storvreta
  • Ekebykorset i Bälinge
  • Hembygdsgården i Almunge
  • Enevadsvägen i Lövstalöt
  • Åkerby kyrka i Bälinge
  • Fårhagen i Rickomberga-Stabby

 

* Notera att ansökningar och beviljade tillstånd inte är klara när detta skrivs.

  

// Skribent: Destination Uppsala / UMLN.SE

_________

LÄS ÄVEN:

Fira in våren i Uppsala – Risk för inställd brasa i Gamlis
(publ. 25 april 2025)

 

_________

UMLN – Uppsalas äldsta gratismagasin

 

Fler nyheter

SAMHÄLLE —
Nya insatser ska stärka ungas kunskap om antisemitism