MILJÖ
Uppsala på 5:e plats i Skräpplockardagarna

Håll Sverige Rents Skräpplockardagar 2024 har passerat halvvägs och nu är det över en halv miljon barn som är med.

Deltagarna är utspridda i 283 kommuner runt om i landet. Här kan du se vilka verksamheter och hur många deltagare som är anmälda i varje län och kommun.

Sveriges största miljökampanj för barn och unga – Skräpplockardagarna – är i full gång. I år är redan nästan 600 000 personer, varav över 500 000 barn och unga, anmälda. 

– Vi är stolta över att engagera så många barn och unga i skräpplockning varje år. Vi tror att motivationen till att inte skräpa ner blir starkare om man själv har varit ute och sett nedskräpningen och ansträngt sig för att göra något åt problemet. Det gäller inte bara barnen utan även vuxna, säger Johanna Ragnartz, vd på Håll Sverige Rent.

Här är kommunerna som just nu toppar listan över flest antal anmälda barn

Kommun Antal anmälda barn
Stockholm57 406
Göteborg29 424
Gävle11 692
Malmö10 558
Uppsala8 888
Borås8 179
Sollentuna8 103
Linköping7 385
Västerås7 306
Nacka7 301

 

Nu drar Håll Sverige Rents skräpplockarturné i gång!

Den här veckan startar Håll Sverige Rents skräpplockarturné där organisationen åker ut i landet för att dels plocka skräp tillsammans med barnen, men framför allt för att lyssna till deras röster och tankar om vad vi kan göra åt nedskräpningen.

Första stoppet blir tisdag den 23 april i Vällingby, Stockholm, på förskolan Skattgömman som får besök av Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz. Därefter fortsätter turnén i Sollentuna, Gävle, Floda, Värmdö, Sundbyberg, Uppsala, Lomma, Borlänge, Umeå, Sundsvall, Fagersta, Norrköping, Danderyd och Bromma.

 

Extern skribent: Håll Sverige Rent

 

 

 

Fler nyheter

NY UNDERSÖKNING —
Fem av tio vuxna har känt oro för ett barns psykiska mående