I Botaniska trädgården har Kulturnatten sedan flera år tillbaka erbjudit en uppsjö av japansk kultur, framför allt av traditionella kampsporter.
I år är det fler föreningar som vanligt som visar upp sina färdigheter i trädgården. Det bjuds uppvisningar i långbåge, långstav, svärdskonst, fäktning och olika grenar av karate, konsert på japanska trummor och poesiuppläsning.
Hos flera av föreningarna kan du också själv prova på de olika konsterna. Kanske vill du skriva en kortdikt, slå på en taikotrumma eller vika en origamifigur till de gästande japanska konstnärernas önsketräd?
De japanska aktiviteterna avlöser varandra från klockan 12 till klockan 17, men det finns mycket annat också att uppleva i Botaniska trädgården under Kulturnatten. Improvisationsteater för barnfamiljer, grodornas sång i Tropiska växthuset, acroyoga för den våghalsige, workshop i hållbar inredning, körkonserter och magdans. Kvällen avslutas traditionsenligt med Waldorfskolans eldshow. Gissa om vi är taggade!
// Extern skribent: Lotta Saetre och Jesper Kårehed, Uppsala linneanska trädgårdar